Home سلامی و کلامی سایه ی اعدام بر همجنسگرایان ایرانی

سایه ی اعدام بر همجنسگرایان ایرانی

سایه ی اعدام بر همجنسگرایان ایرانی
100
0

در هفته های اخیر شاهد اتفاقهای ناگوار بسیاری بودیم که همگی به نوعی به اقلیتهای جنسی مربوط میشد. از کشتار بار پالس در اورلاندوی ایالات متحده تا کشته شدن همجنسگرای سوری در ترکیه. تمام این اتفاقات زمانی به اوج خود رسید که به تازگی خبر اعدام حسن افشار، ۱۹ ساله، در تاریخ ۱۸ جولای/۲۸ تیر در زندان اراک به اتهام «لواط به عنف» در رسانه ها بازتاب داشته است.

این درحالیست که منابع موثق اظهار داشته اند این به اصطلاح جرم در ۱۷ سالگی این جوان انجام پذیرفته است و از آنجا که اعدام افراد زیر هجده

واراند - سردبیر
واراند – سردبیر

سال مغایر کنوانسیون حقوق کودک و تعهدات بین المللی است که ایران هم عضوی از این کنوانسیون میباشد –  بازهم دستگاه قضایی ایران در اقدامی که به طنزی تلخ  آمیخته است با دادن وعده ی آزادی به خانواده و خود این فرد زمان اعدام را به بعد از سن قانونی حسن افشار موکول کرد طنز تلخ این موضوع در این است که دستگاه قضایی ایران اظهار می کند مجرمین زیر سن قانونی اعدام نمی شوند بلکه تا فرارسیدن سن قانونی اعدامشان صورت نمی گیرد!

در هر صورت با تغییر بزرگی که در قانون مجازات اسلامی درباره ی مجرمین به زعم قوانین جزایی جمهوری اسلامی جنسی به ویژه لواط انجام گرفته تعریف متجاوز و رابطه ی جنسی رضایت مندانه بین دو همجنس بخصوص مرد تغییر فاحش پیدا کرده .

طبق این قوانین جدید چنانچه رابطه به عنف باشد فاعل اعدام و مفعول از بند رهایی می یابد و در صورتی که طبق شهادت چهارشاهد در شهادت این شاهدها نیز همیشه اختلاف نظر وجود داشته و دارد عمل دخول انجام شده و رضایت طرفین هم وجود داشته باشد مفعول به اعدام محکوم شده و چنانچه فاعل مجرد و مسلمان باشد فقط به تحمل صد ضربه شلاق محکوم میشود  و در غیر این صورت فاعل نامسلمان و مفعول مسلمان باشد  و یا فاعل مسلمان متاهل باشد- اعدام میشود.

این درحالیست که ممکن است استنادی به اظهارات شخصی که متهم به فاعل بودن در رابطه است نشود و صرفا بنا بر اظهارات فردی که دریافت کننده رابطه ی مقعدی بوده باشد بنا را بر تجاوز به عنف قرار داده و حکم  به اعدام شخص فاعل در رابطه داده شود.

بی عدالتی فاحش و آشکار که بصورت کاملا ضد قوانین حقوق بشر در قانون جزایی اسلامی نهادینه شده است در صورتی که به گفته عفو بین‌الملل، مقامات قضایی موظفند که ادعاهای مبنی بر تجاوز را به دقت بررسی و عاملان تجاوز را محاکمه کنند اما تجاوز جزو جرایمی نیست که طبق قوانین بین‌المللی بتوان مجازات اعدام برای آن در نظر گرفت.

در هر صورت موضوع این بحث بررسی قانون جزای اسلامی نیست چون در حوصله ی کوتاه این نوشتار نمی گنجد. آنچه مهم است ظلمی مضاعف است که در هر صورت به اقلیتهای جنسی به خصوص همجنسگرایان مرد در ایران می رود .

از طرفی دولت و علمای مذهبی منکر وجود روابط همجنسخواهانه در ایران میشوند و از طرفی چنین قوانین بی رحمانه و ناعادلانه ای را برای مجازات افرادی که در انتخاب گرایش جنسیشان دخالتی نداشته اند قایل میشود.

متاسفانه از آنجا که هنوز بطور صریح سخن گفتن از حقوق اقلیتهای جنسی ایرانی حتی برای مخالفین جمهوری اسلامی در خارج از کشور تابو است هیچ فرد یا گروهی در حمایت از حقوق  دگرباشان هیچ سخن جدیی بر زبان نیاورده و چنانچه مقاله ای یا نوشتاری هم منتشر شده باشد در میان انبوه نوشتارهایی از این دست بخصوص در اینترنت نمودی ندارد.

گرچه با وجود مشکلات حقوق بشری؛ سیاسی و اقتصادی فراوان مردم ایران که جمهوری اسلامی منجر به آن شده است شاید به زعم برخی افراد؛ سخن گفتن از حقوق افرادی که درصدی کوچک از جامعه را تشکیل میدهند محلی از اعراب نداشته باشد اما این را باید در نظر گرفت که با نادیده گفتن حقوق اقلیتهای جنسی به طور حتم  مبارزه برای احقاق حقوق دیگر اقشار آسب پذیر نیز یا راه جایی نخواهد برد یا به کندی و خیلی دیر به نتیجه خواهد رسید.

جامعه ی ایران نسبت به ده سال قبل؛ امروز دیدی بازتر نسبت به موضوعی مثل همجنسگرایی دارد و البته با فعالیتهایی که در زمینه شناساندن دگرجنسگونه ها و تراجنسی ها در ایران انجام شده است فضایی نسبتاً باز برای بحث پیرامون موضوع همجنسگرایی هم بوجود آمده است اما به هرحال این دستاوردها نسبت به خطری که هر لحظه جان هر همجنسگرا را در صورت احراز گرایش جنسیش تهدید میکند؛ به نظر پررنگ نمیرسد و این موضوع را نباید از نظر دور داشت که به هرحال عدم جرم زدایی همجنسگرایی در قوانین جزای اسلامی کشور ایران همواره خطری جدی برای افرادیست که در صورت دستگیری هیچ مرجعی برای دست آویختن و نجات از ورطه ی اعدام ندارند.

واراند آراگاتس سردبیر اکتبر ۲۰۱۶

 

(100)

Facebook Comments

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *