Home ادب و هنر تعطیلات با همجنس گرایان

تعطیلات با همجنس گرایان

تعطیلات با همجنس گرایان
69
0

کارگردان : ویلیام فیرمن

مجریان: الین پیج، یان دنیل

ژانر: سریال مستند

تعداد اپیزود های پخش شده ۴ عدد (ژاپن، برزیل، جامائیکا، ایالات متحده)

محصول سال ۲۰۱۶

نمایش های مستند یا نمایش های واقع گرایانه معمولا آثار با ارزشی نیستند و معمولا همه کلیشه دونفر آدم را دنبال می کنند که در جستجوی موضوعی چون سبک زندگی و یا فلان رستوران یا نمایشگاه اینطرف آنطرف می روند و بینندگان صرفا به جهت شهرت مجریان آن را تحمل می کنند

این بارگویی با یک استثنا روبرو هستیم. الن پیج بازیگر سینما و هنرپیشه همجنس گرا به همراه دوستش یان دنیل به کشور های مختلف می روند تا زندگی دگرباشان را در آنجا بررسی کنند. ما در این بررسی ها آنها را در ساده ترین وقایع تا تکان دهنده ترین تجربه ها همراه می کنیم. از گشت و گذار در بارهای همجنس گرایان ژاپن تا سواحل برزیل، جایی که در کارناوال ها مردان دگرجنس گرا هم رخت زنانه می پوشند ولی بعد از پایان کارناوال دگرباشان در خیابان ها به راحتی به قتل می رسند. الن پیج با شجاعت و جسارت تمام به جستجوی سوالاتش میرود. اینکه چرا در ژاپن کشوری که نه منع قانونی برای دگرباشان وجود دارد و نه منع مذهبی، هنوز بسیاری می ترسند هویت خود را آشکار کنند. او در خیابانهای برزیل شجاعانه با فردی که قاتل دگرباشان است دیداری مخفی ترتیب می دهد و در پیچشی هیجان انگیز به او می گوید که همجنس گرا است. در ایالات متحده سناتوری ضد دگرباشان را به چالش می طلبد و از او مفهوم آزادی مذهبی را سوال می کند و با زیرکی می پرسد اگر دین همجنس گرایان را به چالش می طلبد پس این چه  نوع آزادی است؟

سریال به گونه ای هوشمندانه از پرسه ای صرف در دنیای همجنس گرایان خود داری می کند و به عمق پیچیدگی های جوامعی می پردازد که در برخی، انسان ها تنها بخاطر دگرجنس گرا و یا دگرجنسگونه بودن محکوم به مرگ و یا محرومیت هستند. با دیدن این سریال به این نتیجه می رسیم که هنوز حتی در کشوری پیشرفته چون امریکا راه طولانی برای کسب حق برابری و آزادی واقعی در پیش است اما نگران نباشید، سریال اصلا نا امید کننده نیست. وقتی در هریک از اپیزود ها با مردان و زنان قدرتمندی مصاحبه می شود که ورای تمامی تبعیض ها و خطرات هنوز در پی ابراز خود واقعی خود و حتی حمایت ازدیگران هستند می بینیم که امید در گوشه گوشه این روایت هیجان انگیز و دیدنی جریان دارد. با دیدن این سریال می توان در سفری دیدنی و شگفت انگیز با الن پیج همراه شد و درکی از دنیایی که برای بسیاری از ما هنوز نا آشنا وتاریک است بدست آورد.

 

(69)

Facebook Comments

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *