Home سخن شما کودتای ترکیه و شرایط پناهجویان دگرباش ایرانی

کودتای ترکیه و شرایط پناهجویان دگرباش ایرانی

کودتای ترکیه و شرایط پناهجویان دگرباش ایرانی
115
0

جمعه شب ترکیه بیدار بود. شهروندان ترکیه یا بهت زده بودند و یا در خیابان ها بودند. آنها نگران کشور خود٬ کودتایی دیگر٬ اغتشاشات و خونریزی مردم و فرزندانشان بودند که اولین قربانیان سیاستمدارانند. پناهجویان ایرانی هم بیدار بودند و نگرانی آنها سرنوشت و امنیت شان بود. بلاتکلیفی و ترس از افزایش آزار و اذیت هایشان و سرنوشت پا در هوای آنها. گفتگوی کوتاهی داشتیم با آرشام پارسی مدیر سازمان دگرباشان ایرانی در مورد شرایط و حال و هوای دگرباشان در ترکیه.

  • شما خبر کودتا را چطور متوجه شدید و اولین اقدام شما چه بود؟

بعدازظهر جمعه بود که از طریق یکی از شبکه های خبری ترکیه باخبر شدم و به مدت کوتاهی تعداد زیادی تماس از طریق دگرباشان ساکن ترکیه دریافت کردم و همه نگران بودند و خب تنها کاری که فکر می کردم در آن لحظه باید انجام دهم آرام کردن پناهجویان بود و خبرگرفتن از آن پناهندگانی که می دانستم در آن روز برای مصاحبه ی خود با آی.سی.ام.سی در استانبول بودند. با چند نفر از آنها تماس گرفتم اما ظاهرا اینترنت و تلفن هایشان در دسترس نبود تا اینکه چند ساعت بعد یکی از پناهندگان دگرباش ایرانی با من تماس گرفت. به شدت ترسیده بود. بلیت او برای روز شنبه بود و ناچار بود که شب را در استانبول بماند. در هتل بود و می گفت که همه هتل را ترک کرده اند و در خیابان صدای تیر اندازی و هواپیماهای جنگی می آید. امیر بیماری قلبی دارد و سعی کردم او را آرام کنم. از او خواستم که در هتل بماند و تحت هیچ شرایطی بیرون نرود. بعد از آن با چند نفر دیگر از دگرباشان تماس گرفتم. تعدادی از آنها در اتوبوس بودند تا به دنیزلی برگردند اما گیر کرده بودند و حتی بعد از شش ساعت از حرکتشان همچنان در استانبول بودند و راننده ی اتوبوس تلاش می کرده که راه های مختلفی را امتحان کند تا از استانبول خارج شود اما همه ی راه ها بسته بود. به آنها پیشنهاد کردم که سعی کنند تا حد امکان از اتوبوس خارج نشوند و چنانچه مجبور شدند تلاش کنند که نزدیک راننده و خدمه ی اتوبوس بمانند و از آنها دور نشوند. سه نفر دیگر از پناهجویان هنوز در استانبول بودند و جا و مکانی نداشتند. با چند نفر از دوستانم در استانبول تماس گرفتم و از آنها خواستم که هر طور شده همدیگر را پیدا کنند و چند ساعت بعد خبردار شدم که همدیگر را دیده و آنها را به خانه های خود برده اند. دو نفر دیگر در آنکارا نیز در چنین شرایطی بودند که هماهنگ کردم تا در پانسیون یکی از دوستان ایرانی مستقر شوند. تا صبح بیدار بودم و تلاش می کردم که در حد امکان از راه دور کاری کنم  که حداقل در خیابان ها نمانند.

  • در حال حاضر که کودتا ناموفق بوده است چه شرایطی را برای پناهجویان دکرباش ایرانی پیش بینی می کنید؟

خب من به دلیل موقعیت کاری ام شرایط سیاسی و اجتماعی ترکیه را از نزدیک و با علاقه پیگیری می کنم و در بعضی مواقع حتی بیشتر از شرایط ایران پیگیر مسايل ترکیه هستم. ترکیه در چند سال گذشته شاهد تغییرات سیاسی زیادی بوده است که بیشتر در راستای ابقا و گسترش قدرت رجب طیب اردغوان بوده است. این اتفاقات در اصل از اوایل سال ۲۰۰۷ با اختلاف بین عبدالله گل و رجب طیب اردغوان شروع شد و زمانی که عبدالله گل به ریاست جمهوری ترکیه رسید٬ اردغوان در تلاش بود که جایگاه نخست وزیری خود را گسترش دهد و رقیب های خود را یکی پس از دیگری کنار گذاشته و بعد از رسیدن به ریاست جمهوری جایگاه نخست وزیری را کمرنگ کرده و در قدرت بماند زیرا مقام ریاست جمهوری در ترکیه که دارای یک سیستم پارلمانی است بیشتر جنبه ی تشریفاتی دارد اما آقای اردغوان مصرانه می خواهد قوانین را تغییر داده و جمهوری اسلامی ترکیه را جایگزین کند. می شود آقای اردغوان را با آقای احمدی نژاد در ایران مقایسه کرد که افکاری خاص خودشان را دارند و قربانیان بلندپروازی های آنها مردم هستند. مسلما تغییرات سیاسی در ترکیه به صورت غیر مستقیم بر روی پناهجویان نیز تاثیر می گذارد اما در حال حاضر مسئله ی دولتمردان و قدرت طلبان در ترکیه٬ پناهجویان نیستند. پیش بینی من این است که در روند پناهجویی و اسکان مجدد انها برای پناهجویان غیر اروپایی به خصوص ایرانیان تغییر خاصی ایجاد نخواهد شد و ادامه می یابد. ترس ها و نگرانی های پناهجویان موجه است اما ممکن است این تاثیرات در سال های آینده تاثیر بگذارد که شامل حال پناهجویانی که در حال حاضر در ترکیه هستند نخواهد شد و امیدوارم که این اتفاقات نیافتد و ترکیه آرامش خود را به دست آورده و ترکیه ای باشد که بتواند قدم های مثبتی بردارد.

  • نگرانی هایی از بسته شدن سفارت ها در ترکیه مطرح شده است. نظر شما در این مورد چیست و فکر می کنید که کشورهای اروپایی و یا امریکای شمالی سفارت های خود را در ترکیه ببندند و در چنین صورتی چه تاثیری بر روی روند پناهجویی خواهد گذاشت؟

فکر نمی کنم چنین اتفاقی بیافتد زیرا بسته شدن سفارت کشورها در ترکیه مستلزم قطع روابط دیپلماتیک آن کشورها با ترکیه است که با توجه به گفته های سیاستمدارن اروپایی و امریکای شمالی٬ آنها از دولت حمایت کرده و با کودتا مخالفت کرده اند. هر چند که هر کشوری در چنین شرایطی همه ی مسائل را بررسی می کند اما تا به حال خبری که بشود حتی نگران شد مخابره نشده است. بنابراین جای نگرانی نیست و چنانچه بر فرض اینکه کشورهایی این تصمیم را بگیرند همانند برخی کشورها مثل سال ها پیش در پاکستان٬ دفاتر مهاجرت و پناهندگی ای در کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل تشکیل خواهد شد که کشورهایی که روابط دیپلماتیک ندارند نمایندگانی در آن دفترها برای انجام تعهدات بین المللی خود مستقر می کنند. اما این احتمالی بسیار ضعیف است که حتی صحبت کردن در مورد آن می تواند برای ترکیه بی مورد باشد.

  • چه فعالیت هایی در این مدت برای کمک به پناهجویان دگرباش ایرانی در ترکیه انجام داده اید؟

در دو روز گذشته و در پی اتفاقات اخیر در ترکیه در چند گفتگوی الکترونیکی با یک «ستاد بحران ترکیه» شرکت کردم که چند نماینده ی مجلس و نماینده ای از وزارت امور خارجه ی کانادا نیز در آن شرکت داشتند. تمام تلاش خود را کردم که شرایط پناهجویان٬ ترس ها و نگرانی های آنها و تاثیر این اتفاقات و همچنین حوادث احتمالی در آینده را برایشان شرح دهم. نامه ای آماده شده است که فردا٬ هجدهم ژوئیه٬  از طریق دفتر یکی از نمایندگان مجلس برای شخص وزیر مهاجرت٬ پناهندگی و شهروندی کانادا آقای جان مک کالم فرستاده خواهد شد. در این نامه که همین چند ساعت پیش٬ نسخه ی نهایی آن تهیه شد٬ آمده است که دگرباشان پناهجو جزئی از آسیب پذیرترین قشر پناهجویان در ترکیه می باشند و می بایست هر چه سریعتر نسبت به اسکان مجدد آنها در کانادا اقدام شود. همچنین به مکاتبات ما با دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل در آنکارا و رویه ی سفارت کانادا در آنکارا اشاره شده است و درخواست شده تا شخص وزیر تمهیداتی پیش بگیرد تا روند اسکان مجدد پناهجویان دگرباش همانند گذشته از سر گرفته شود و در جلسه ای که در هفته های آینده سفارت کانادا با دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل خواهد داشت این مورد مطرح گردد. امیدوارم که به زودی شاهد خبرهای خوب باشیم.

  • توصیه ی شما به پناهجویان دگرباش در ترکیه چیست؟

همانطور که در شبکه های اجتماعی نوشتم من به شدت نگران آنها هستم و تمام تلاش خود را خواهم کرد که شرایطشان بهتر از گذشته شود اما همیشه اتفاقات غیر قابل پیش بینی ای مثل این جریان کودتا پیش می آید که تمرکز ها را به خود جلب می کند و ممکن است تاخیراتی نیز به وجود بیاورد اما ما باید صبور و امیدوار باشیم. توصیه ی من به پناهجویان دگرباشی که در ترکیه هستند این است که سعی کنند تا حد امکان در خیابان نباشند و از حضور در هر تجمع بیش از چهار نفر خود داری کنند و تنها برای موارد خاص از جمله کار٬ خرید و مصاحبه های مربوط به روند پناهندگی خود رفت و آمد کنند. تلاش کنند که همدیگر را آرام کرده و نگرانی ها را کمتر کنند٬ آرامش خود را حفظ کنند. برای شرکت در مصاحبه های خود حتما از پلیس شهرشان اجازه بگیرند زیرا مسلما در این روزها کنترل بیشتری صورت می پذیرد. اگر قرار است به مسافرت تفریحی بروند آن را به تعویق بیاندازند. اگر قرار است خانواده و یا دوستانشان برای بازدید به ترکیه بیایند سعی کنند در صورت امکان آن را به زمان دیگری موکول کنند. فعالیت خاصی را توصیه نمی کنم چون بر طبق قوانین ترکیه در مورد پناهجویان٬ شخص پناهجو نمی تواند در فعالیت های سیاسی و مواردی که برچسب اعتراض و اغتشاش می تواند به انها زده شود شرکت کنند٬ در غیر این صورت می توانند دستگیر و یا حتی دیپورت شوند. سعی کنند از اظهار نظرهای سیاسی به خصوص در مکالماتشان با شهروندان ترک خودداری کنند مخصوصا زمانی که تسلط به زبان ترکی ندارند چون ممکن است باعث سوتفاهم شده و مشکلاتی را ایجاد کند به خصوص در شرایط فعلی که دولت ترکیه به دنبال شناسایی و دستگیری مخالفان است. مثل این است که در ایران اتفاقی بیافتد و خارجی ها هم مورد سوظن دولت قرار گیرند برای اقدامات خرابکارانه و سیاسی در حالی که ممکن است آنها هیچ منظوری نداشته باشند پس بهتر است که علاج واقعه را قبل از وقوع کرد.

(115)

Facebook Comments

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *