Home تازه ها نروژ چهارمين كشور درجهان شد كه به افراد دگرجنس گونه اجازه مي دهد جنسيت خودشان را تعيين كنند.

نروژ چهارمين كشور درجهان شد كه به افراد دگرجنس گونه اجازه مي دهد جنسيت خودشان را تعيين كنند.

نروژ چهارمين كشور درجهان شد كه به افراد دگرجنس گونه اجازه مي دهد جنسيت خودشان را تعيين كنند.
36
0

كودكان ٦ ساله اجازه دارند كه خودشان هويت جنسي شان را تعيين كنند.

در ٦ ژوئن افراد دگرجنس گونه پس از اينكه سياستمداران رسما آنها را مجاز دانستند تا جنسيت خود را تعيين كنند، در سراسر نروژ به جشن و پايكوبي پرداختند.

قانون گذاران با شدت و جديت به نفع قانوني راي دادند كه اجازه مي دهد تا كودكان از سن ٦ سالگي با جنسيت واقعي خود شناخته شوند. اين قانون در راي گيري نهايي با ٧٩ راي موافق در برابر ١٣ راي مخالف تصويب شد.

بر اساس قانون جديد مراقبت هاي پزشكي، جنسيت افراد دگرجنس شده از سن ١٦ سالگي و يا بيشتر بدون نیاز به اجازه والدین به رسميت شناخته مي شود. كودكان بين  ٦ تا ١٥ سالگي مي توانند با اجازه ي والدين جنسيت شان را تعيين كنند.

اكنون نروژ چهارمين كشور در اجراي اين قانون پس از دانمارك، مالتا و ايرلند است.

وزير بهداشت نروژ، بنت هوي این قانون جديد را معرفي نمود. جويس هميلتون از روساي هيات اجرايي ايلگا شاخه ي اروپا گفت: «ما اینگونه گرايش های روز افزون درجهت دسترسی به فرايند شناخت بی خطر و قابل اجرا برای دگرجنس گونه ها و الگوهایی  كه باعث قدرت بخشيدن و پيشرفت حقوق افراد دگرجنس گونه مي شود، را به نیکی پاس می داریم

برايان شيهان، از ديگر روساي اين سازمان نيز اضافه كرد: «راي كشور نروژ پيام قدرتمندي را به ديگر دولت هاي اروپايي ارسال مي كند. شرايط ظالمانه، مانند مداخله هاي پزشكي، تشخيص روانپزشكي و عقيم سازي دیگر بايد به تاريخ سپرده شوند. اعضاي پارلمان كه به نفع قانون خودشناسي دگرجنسگونه ها راي دادند، الگوی قدرتمندي را بنا نهادند که همتایان خود در سراسر قاره میتوانند از آن تبعیت کنند.»

فعالان دگر جنس گونگان اكنون اميدوار هستند كه تمامي محدوديت هاي سني را برطرف كنند و بزرگسالان و كودكان جنسيت سوم را به رسميت بشناسند.

نروژ در اجازه دادن به افراد براي تغيير جنسيت كه با ارزيابي هاي روانپزشكي  همراه باشد و تحت يك تغيير كامل جنسي با عقيم سازي انجام گیرد کشوری پیشگام است، اما شش دهه است که مسایل حقوقی این مورد براي افراد دگرجنسگونه به روز نشده است.

وزير بهداشت نروژ، بنت هوي كه تغييرات انجام شده را اعلام نمود گفت: «اين مساله  مهمي است كه كشور نروژ  در آن سالهاست از كشورهاي بسیاری عقب مانده است. اكنون مي توانيم افتخار كنيم كه ما اين قانون را اجرا كرديم

مترجم : احسان پارسي

(36)

Facebook Comments

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *