Home تازه ها ماردی گراَ، فستیوال رژۀ دگرباشان در سیدنی

ماردی گراَ، فستیوال رژۀ دگرباشان در سیدنی

ماردی گراَ، فستیوال رژۀ دگرباشان در سیدنی
23
0

رژۀ دگرباشان در استرالیا ماردی گرا نام دارد که هرساله در ماه مارس در سیدنی اتفاق می افتد. این رژه که از محبوبیت و شهرت جهانی برخوردار است، از سال ۱۹۷۸ تا به حال، تقریباً هرساله برگزار شده است.

امسال نیز در تاریخ پنجم مارس (پانزدهم اسفند سال گذشته)، شهر سیدنی شاهد برگزاری این رژه با بیش از ۱۲۵۰۰شرکت کننده و ۱۷۵سکوی متحرک بود.

از نکات مهم این رژه، حضور نخست وزیر محافظه کار استرالیا، مالکولم ترنبال در این رژه بود. او در حساب توییتر خود نوشت: «من و لوسی (همسر ترنبال) بارها در این مراسم شرکت کرده ایم، اما اینبار مفتخرم که اولین نخست وزیرِ شرکت کننده هستم.» بیل شورتن، رهبر حزب کارگر که حامیِ حقوق دگرباشان است نیز در این مراسم شرکت کرده بود. او وعده داد که درصورت انتخاب شدن در انتخابات فدرال، در عرض صد روز قانون برابری حق ازدواج را به مجلس ارائه خواهد کرد.

مطابق گفتۀ پلیس ایالت نیو ساوت ولز، تعداد افراد دستگیر شده در این رژه از رژه های پیشین کمتر بوده است. شایان ذکر است که امسال بیستمین سال شرکت پلیس در رژه است، اگرچه این حضور با مخالفت برخی از دگرباشان رو برو بوده است.

امسال اولین سالی بود که قهرمانان المپیک و پارالمپیک نیز با سکوی سیارِ مختص به خود در رژه شرکت کردند. حضور دیگر چهره های سرشناس ورزشی با سکوهای سیار دیگر نیز قابل توجه بود. وجود سکوی سیاری با عنوان «بازداشت بدون رژه» نیز برای نشان دادن وضعیت اسفبار دو پناهجوی همجنسگرا نیز جالب توجه بود. این دو پناهجو در کمپِ پناهجویان جزیرۀ نائورو زندگی می کنند.

استرالیا با وجود قوانین ضدتبعیض جنسیتی در استخدام و دیگر موارد، هنوز ازدواجِ دگرباشان را قانونی نمی داند. این تبعیض قانونی مباحثات زیادی را درمیان سیاستمداران و دیگر افراد در پی داشته.

مترجم : مانی

(23)

Facebook Comments

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *