Home به من بگو توصيه هايي براي داشتن رابطه ي موفق براي زوج هاي همجنسگرا

توصيه هايي براي داشتن رابطه ي موفق براي زوج هاي همجنسگرا

توصيه هايي براي داشتن رابطه ي موفق براي زوج هاي همجنسگرا
212
0

به عنوان يك مرد همجنسگرا، تمامي تلاشتان را مي كنيد، همه ي چالش هاي طبيعي كه براي يافتن رابطه ي عاشقانه با مرد ديگري در زندگي تان در يك جامعه ي ضدهمجنسگرا با آن روبرو مي شويد را تحمل مي كنيد اما وقتي او را يافتيد، چه اقدام هاي مفيدي انجام دهيد تا رابطه اي پايدار بسازيد؟

نه تنها من و شما به عنوان مردان همجنسگرا هيچ آموزشي در اينكه چطور با مرد ديگري قرار ملاقات داشته باشيم از سمت جامعه يا خانواده نمي بينيم بلكه هيچگونه كتابچه راهنمايي در دسترس ما وجود ندارد كه در زمينه ي حفظ يك رابطه ي سالم و پايدار و صميمي با كسي كه فرد ايده ال ما است و قصد داريم يك رابطه ي متعهد با او داشته باشيم،  ما را راهنمايي كند.

در اين مقاله به چند نكته براي زوج هاي همجنسگرا اشاره شده است كه مي توانند از آن به عنوان يك راهنماي مرجع براي حفظ روابط خود در مسير درست استفاده كنند.اين نكات را در ذهن خود نگه داريد تا يك رابطه ي طلايي با پايه اي محكم بسازيد.

١.از قرار دادن تمامي نيازهاي عاطفي خود در رابطه با شريكتان اجتناب كنيد. وابستگي احساسي ابتدای هر رابطه اي بر خلاف تصور بيشتر افراد نه تنها باعث ايجاد صميميت بيشتر در رابطه نمي شود بلكه باعث مي شود در تصميم گيري هايتان نسبت به مسايلي كه در شروع رابطه بوجود بيايد احساسي عمل كنيد. منظور اين نيست كه فردي خشك و بدون احساس باشيد .رابطه هاي زيادي ديده شده كه همان اول و در مرحله ي شناخت به نتيجه ي دل خواه نرسيده و يكي از دلايل آن قوي بودن فاكتورهاي احساسي در تصميم گيري به نسبت فاكتورهاي عقلاني و منطقي است و هنگام بروز مساله اي از ديد احساسي با آن برخورد مي كنند و رابطه در مسير درست شكل نمي گيرد و چه بسا ادامه نمي يابد.

٢.حتي اگر مدت زمان زيادي با شريكتان در رابطه بوديد از او انتظار نداشته باشيد كه كاملا بداند احتياجات و نيازهاي شما چيست. خلق پيش فرض هاي يك طرفه نسبت به نيازهاي شريكتان باعث ايجاد سوتفاهم و درگيري هاي احتمالي مي شود. ياد بگيريد كه قاطعانه و بطور مستقيم آنچه نياز داريد را از شريكتان بخواهيد. اينكه توقع داشته باشيد شريكتان ذهنتان را بخواند كه امروز يا الان چرا فلان كار را انجام نداده و مگر نمي دانسته كه شما چه مي خواهيد يكي ديگر از دلايل ناموفق بودن يك رابطه است. در مدت زمان چند ماه نمي شود شناخت كامل نسبت به نيازهاي شريك خود بدست آوريد. يكي از مواردي كه مي تواند در شناخت سريعتر و بهتر شريكتان به شما كمك كند اين است كه زماني را براي گفتگو در مورد سليقه ها و خواسته هاي خودتان و شريكتان اختصاص دهيد.

٣.شروع رابطه را به عنوان دوره ي بررسي چگونگي پيش رفتن رابطه تان در نظر بگيريد و اينكه چه قد رهم شما و هم شريكتان از اين رابطه راضي هستيد. اين نكته به شما كمك مي كند كه رابطه اي شفاف و بي تظاهر بسازيد و در کلام بهتر همه چي زمشخص باشد. در اينصورت است كه مي توانيد نكات مثبت رابطه ي خود را شناخته و تقويت كنيد، قبل از اينكه مسايل پيش آمده در رابطه شما را به مسير اشتباه بكشد .در هر رابطه اي ممكن است سليقه ها و ديدگاه ها و رفتارهاي متفاوتي نسبت به مسايل مختلف در شما و شريكتان وجود داشته باشد كه در اين دوره ي شناخت مي توانيد آنها را كشف كنيد و با كمك هم رابطه اي مطابق با سليقه ها و ديدگاه هاي يكديگر شكل دهيد. در صورت مواجه شدن با نكته اي منفي از سوي شريكتان؛ چه رفتاري و چه گفتاري و يا مساله اي كه شما نسبت به آن توافق نداريد؛ از بحث هاي بيهوده خودداري كنيد. گفتگو بهترين و موثرترين روش حل مسايل است. بدانيد كه «شما يك تيم دو نفره هستيد و با كمك هم مسايل را رفع كنيد و رابطه اي قوي و سازنده بسازيد.»

٤.رضايت تان را نسبت به نقشي كه در رابطه بازي مي كنيد بررسي كنيد. يك مزيت واقعي رابطه ي دوهمجنسگرا توانايي انعطاف پذيري با نقش هاي موجود در زندگي همجنسگرايي در مقايسه با كليشه هاي سنتي معمول در رابطه ي دگرجنسگرایان است. در مورد اين نقش ها و وظايف با شركتان آزادانه مذاكره كنيد، بخش هايي كه در آن قدرت و استعداد بيشتري را داريد در تصميم گيري هايتان مشخص كنيد. رابطه ي موفق رابطه اي است كه هم به شما و هم شريكتان رضايت كافي و در حد پتانسيل هاي آن رابطه را بدهد.

٥.اجازه ندهيد اختلاف هاي بين شما و شريكتان به جنگ هاي كلامي زشت تبديل شود و سپس برايتان پشيماني به بار آورد. اصول اوليه ي كنترل خشونت و تصميم گيري هنگام بروز مسايل را ياد بگيريد و هنگام بروز هر مساله اي از برخورد احساسي با آن جدا پرهيز كنيد. سعي كنيد از ايجاد خشم و عصبانيت بي فايده هنگام بروز مسايل خودداري كنيد و با خونسردي و تصميم گيري منطقي مسايلتان را حل كنيد.

٦.از كساني كه در روابط همجنسگرايي تجربه ي بيشتري نسبت به شما دارند و مي دانيد در صورت مراجعه به آنها با روي باز در حل مسايل ياري تان مي كنند مشورت بخواهيد. داشتن افرادي با تجربه در حلقه ي دوستانتان به ويژه در جامعه ي همجنسگراستیز و سنتي مدار كه ما در آن زندگي مي كنيم بسيار مفيد و سازنده است. مخصوصا افرادي كه رابطه ي آنها براي شما الگوي مناسبي باشد.

٧.اجازه ندهيد مسايل مربوط به كار و حرفه ي شما كه خارج از محيط زندگي شماست تاثير منفي بر رابطه تان بگذارد. بين كار و زمان تنهايي و دوستان و زماني كه با شريكتان صرف مي كنيد تعادل برقرار كنيد .سعي كنيد شب يا زماني از روز كه زمان آزاد شما و فارغ از مسايل كاريتان هست را بدون بحث درباره ي مشكلات و مسايلتان با شريكتان بگذرانيد. در مسايلي كه در رابطه ي شما بوجود مي آيد توقع بي جا از شريكتان نداشته باشيد و باز هم به یاد داشته باشید كه «شما يك تيم دو نفره هستيد و با كمك هم مسايل را رفع كنيد و رابطه اي قوي و سازنده بسازيد.»

٨.چه در دوره ي آشنايي قبل از شروع رابطه و چه در زماني که در رابطه هستيد به شريكتان دروغ نگوييد. حتي در صورت انجام هرگونه اشتباهي بهترين راه حل آن راستگويي است.

٩.يكي ديگر از مسايلي كه بين زوج هاي همجنسگرا در جامعه ي ما به وفور ديده مي شود، محدود كردن يكديگر است. همه ي ما قبل از اينكه با فردي وارد رابطه شويم دوستان و آشناياني داريم كه خواستار ادامه ي رابطه ي دوستي با آنها هستيم. بحث هاي حاشيه اي كه من دوست ندارم با فلان فرد در ارتباط باشي از جمله مسايلي است كه دامن زدن به آنها مي تواند باعث ايجاد اختلاف بين شما شود. جز در مواقعي كه شما و شريكتان با گفتگو به اين نتيجه برسيد كه بودن فرد يا افرادي در حلقه ي دوستان شما به رابطه ي شما صدمه خواهد زد.

١٠.باز هم يكي ديگر از مسايل رايج و حاشيه اي كه در روابط بوجود مي آيد اين است كه شما يا شريكتان مسايلي كه در رابطه ي قبلي با شريك قبلي تان داشته ايد را وارد رابطه ي فعلي خود كنيد. گذشته ي هر فرد به خود آن فرد مربوط است. اگر اين مساله برايتان اهميت دارد كه چراها و چگونه هاي رابطه ي قبلي شريكتان چيست از خود او بخواهيد در صورت اينكه راضي باشد با شما مطرح كند.

١١.گوش دادن به حرف ديگران می تواند مشکل ساز باشد. هركس به شما درباره ي شريكتان حرفي زد يا چيزي گفت ابتدا قبل از هرگونه پيشداوري يك طرفه با خود شريكتان گفتگو كنيد و اين را بدانيد كه اين رابطه از آن شما و شريكتان است و اجازه ندهيد هيچ كس بنا بر هر دليلي قصد ايجاد اختلاف بين شما و شريكتان را داشته باشد. در دايره ي اعتماد دوستانتان، شريكتان را در مركز قرار دهيد و بدانيد او بيشتر از هر كسي به فكر شماست و خودتان نيز متناوبا همين احساس را به شريكتان داشته باشيد.

١٢.در هر رابطه اي افراد انتظارها و توقع هايي از شريكشان دارند. اين انتظارها بايد در راستاي توانايي هاي شريكتان باشد٬ به ويژه انتظارهاي مادي. رابطه ي شما از همه نظر يك رابطه ي دو طرفه است. شما عضوي از يك تيم دونفره هستيد. جز در مواردي كه با هم به توافق رسيده ايد كه چه كسي در حوزه ي مسايل مادي چه نقشي داشته باشد، از داشتن انتظارات بي جا پرهيز كنيد. بهترين الگويي كه مي توان در اين زمينه به كار برد تقسيم دخل و خرج به صورت مساوي است. این نكته را به یاد داشته باشید كه آنچه شما نسبت به انجام آن توافق مي كنيد نقش اصلي در وظايف شما بازي مي كند.

١٣.متعهد بودن در رابطه و اعتماد به طرف مقابل. تعهد در رابطه از فاكتورهاي بسيار مهم چه در زندگي همجنسگرايان و چه در زندگي دگرجنسگرايان است. به شريكتان اعتماد كامل داشته باشيد و در كنار آن اين اعتماد را نسبت به خودتان در او به وجود آوريد. نسبت به اين مساله هيچ وقت پيشداوري نكنيد و اجازه ندهيد نظرات مخرب ديگران ميزان اعتماد شما به او را كاهش دهد.

١٤.مسايل جنسي، نقش شما در رابطه جنسي و توقعات شما و شريكتان نيز از مسايل مهم رابطه ي شما است. برخي بر اين باور هستند كه شروع رابطه بايد همه ي موارد مربوط به مسايل جنسي را مشخص نمود، البته به شرطي اين مساله مي تواند مفيد واقع شود كه در صورت ايده ال بودن رابطه ي شما از نظر جنسي، چشمتان را بر بقيه ي مسايل نبنديد. رابطه ي شما فقط محدود به مسايل جنسي نيست، چه بسا مواردي كه از اين نظر رابطه ايده آلي داشتند ولي به اشتباه از بقيه ي مسايل آسان گذشتند و نتوانستند رابطه اي پايدار داشته باشند. در ادامه برخي نيز بر اين باور هستند كه نقش فرد و توقعات فرد در رابطه ي جنسي شان هنگام رابطه مشخص مي شود. اينكه حتما با اين شرط به دنبال فردي باشيد كه در درجه ي اول از نظر جنسي فرد ايده ال شما باشد متاسفانه از فاكتورهاي غلط و گمراه كننده در روابط اجتماعي برخي همجنسگرايان است و تاكيد بر اهميت اين فاكتور چه بسا باعث شده است بسياري از روابطي كه مي توانست تبديل به رابطه اي پايدار شود در همان ابتدا از بين برود و افراد مدت زمان زيادي را در تنهايي و به دور از رابطه ي سالم بسر برند.

نوشته ی احسان پارسي

(212)

Facebook Comments

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *