Home تازه ها جاستین ترودو پرچم پراید را برای اولین بار در پارلمان کانادا برافراشت

جاستین ترودو پرچم پراید را برای اولین بار در پارلمان کانادا برافراشت

93
0

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا٬ روز چهارشنبه برای اولین بار درتاریخ این کشور در جهت به رسمیت شناختن افرادی که برای تامین حقوق برابر برای دگرباشان کانادایی برای مدت زمانی طولانی مبارزه کرده اند٬ پرچم پراید را در پارلمان کانادا برافراشت.

پرچم رنگین کمانی – که به طور گسترده ای به عنوان نمادی ازجامعه دگرباشان به رسمیت شناخته شده – به عنوان پرچم موقت در مقابل بلوک مرکزی پارلمان به علامت آغاز ماه افتخار(پراید)، زمان جشن گرفتن تمایل جنسی و تنوع جنسیتی، برافراشته خواهد بود.

بسیاری از اعضای حزب لیبرال پارلمان از جمله نمایندگان همجنسگرایی چون رندی بویسونالت، سیموس اریگان، راب اولیفانت و اسکات بریسون، رییس انجمن خزانه داری، در این رویداد حضور داشتند.

ترودو بیان کرد: «امروز یک روز بزرگ برای کانادا و بخشی از یک سری طولانی از دستاوردهای این کشور در طول سال هاست.» و ادامه داد «رسیدن به چنین روزی کاری آسان و به صورت خودکار نبوده، بسیاری از مردم برای مدتهای طولانی برای آن مبارزه کرده اند.»

او با اشاره به حضار که نه تنها نمایندگان لیبرال پارلمان بلکه سیاستمدارانی از تمام احزاب پارلمان بودند گفت: «کانادا در دفاع از حقوق خود و ایستادگی در راه حقوق دگرباشان متحد شده است.» ترودوگفت «رک وپوست کنده، ما هنوز خیلی کارهای بیشتری برای انجام داریم» و افزود که دولت او در حال جلو بردن یک لایحه حقوق دگرجنسگونگان برای گسترش حمایت از کانادایی های دگرجنسگونه است.»

برافراشتن پرچم اقدامی است که پس از اعلام شرکت جاستین ترودو در راهپیمایی غرور دگرباشان در اوایل ماه ژوییه در تورنتو انجام شده است. اوjustin-flag اولین نخست وزیر کاناداست که در چنین مراسمی شرکت می کند. ترودو به جمعیت در حالی که می خندید گفت «البته این اولین بار نیست که من در پراید شرکت می کنم.»

ترودو به طور منظم در جشن های غرور سالهای گذشته شرکت کرده است. او در رژه ونکوور در ماه اوت سال گذشته کمپین انتخابات خود را راه اندازی کرد، و در کنار رهبرحزب دمکرات نو٬ تام مولکر٬ و رهبرسابق کوبک٬ ژیل دوکب در جشن مونترال راهپیمایی کردند.

بویسونالت گفت: «برافراشتن پرچم غرور در پارلمان کانادا از هر دو گونه نمادین و بنیادی قابل توجه است.» هدی فرای فعال دیرین حقوق دگرباشان  و عضو لیبرال پارلمان، با موافقت با این بیانات گفت: «پرچم به افراد جامعه که هویت جنسی خود را برای مدت های طولانی پنهان کرده اند اعتبار می دهد.»

بریسون افزود «ما در طول زندگی مان پیشرفت های زیادی را شاهد هستیم.» «واقعیت امروز این است که یک اجماع گسترده در کل احزاب وجود دارد – که من هرگز قبلا ندیده ام. مردم می دانند که حقوق دگرباشان حقوق بشراست و این یک درک عمیق هویت کانادایی است، و یک گام فوق العاده رو به جلو.»

«من در سال ۱۳۴۶ متولد شده ام. همجنسگرایی در سال ۴۷ قانونی شد. من عضوی از کابینه ای بودم که ازدواج برابر را درسال  ۱۳۸۴ برای کانادا به ارمغان آورد، که به من توانایی ازدواج در سال ۱۳۸۶ را داد. اینها همه در طول زندگی من اتفاق افتاده است، و در حال حاضر دولت در جهت حمایت ازحقوق دگرجنسگونگان حرکت میکند. این خیلی هیجان انگیزاست، و من خیلی خوش شانس هستم  که به عنوان یک کانادایی در چنین دورانی با پیشرفت های اجتماعی قابل توجه زندگی میکنم.»

دولت لیبرال کانادا به تازگی قانونی را برای گسترش حمایت ازحقوق قانونی وانسانی افراد دگرجنس گونه کانادایی معرفی کرده است. لایحه  سی-۱۶ قانون حقوق بشر کانادا را به روز کرده و دو اصطلاح هویت جنسیتی و بیان جنسیت را به آن می افزاید. در صورت تصویب، این لایحه، اعمال تبعیض بر اساس هویت جنسی یا بیان جنسیت غیر قانونی خواهد بود.

مترجم: عاطفه طاهری

منبع

(93)

Facebook Comments

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *