Home سخن شما فرهنگ هموفوبیایی

فرهنگ هموفوبیایی

فرهنگ هموفوبیایی
30
0

و هموفوبیا یک فرهنگ میشود! وقتی مردمی که میانشان زندگی میکنیم خود را – گرچه در ظاهر هیچ تعلق خاطری ندارند –  به دین و مذهب آویزان میکنند برای تراشیدن دلایلی که براساس آن در کتب اسمانی ادیان ابراهیمی داستانی به نام قوم لوط و سدوم را به ذهنهایی خام و تشنه ی دانستن القا کردند، و بله آنها خود را ملزم میدانند علم و دانش و نتایج تحقیقات پزشکی و فیزیولوژی را نادیده بگیرند و اینطور تصور کنند که همجنسگراها و اقلیتهای جنسی دیگر خطری برای جامعه و بشریت و تدوام نسل انسان هستند!

هموفوبیا فرهنگ میشود! وقتی آستانه ی تحمل مردم جامعه به درک یک درگ کوئین (زنانه پوش) اتریشی در محافل هنری قد نمیدهد، فرهنگ عامیانه ی مردمی که با آنها زندگی میکنیم آنقدر جالب و دیدنیست که مثالهای فراوانی میتوان آورد برای آن، از تایید هوتن به عنوان یه هنرمند زنانه پوش که اکثر نقشهایش را زنان تشکیل میدهند در محافل داخل و خارج از کشور و در مقابل آن حمله به امیرحسین در آکادمی گوگوش به خاطر نوع لباس پوشیدن و تفاوتهایش با دیگران (حتی اگر جزو اقلیتهای جنسی هم نبود) و ساختن صفحات توهین آمیز علیه او و در آخرین مورد قضاوتها و حملات شدید ایرانیان فرهنگ دوست به کسی که با اعتماد به نفسی بی نظیر با ظاهری متفاوت با دیگران حالا حتی اگر سیاستی پشتش بوده برنده ی فستیوال موسیقی اروپا شد.

هموفوبیا فرهنگ میشود! وقتی مادر و پدری به احساسات و تظاهرات کودکشان توجهی نمیکنند و او را زیر پرچم تربیت دگرجنسگرایی عمومی در جامعه ی ایرانی بزرگ میکنند به این امید که او روزی مانند پسران و دختران همسایه، همکلاس و فامیل، رفتارها و گرایش جنسیی مناسب با آنچه جامعه از او انتظار دارد پیش بگیرد و  آنها را به قول معروف سرافکنده نکند! و آنگاه که او براساس هویت و گرایش جنسی اش رفتار میکند مورد آماج حملات پدر، سرزنشهای مادر، طردشدگی از خانواده و یا حبس خانگی قرار میگیرد!

هموفوبیا فرهنگ میشود! وقتی تمام دوستان دوران دبیرستان و دانشگاه دختران و پسران جزو اقلیتهای جنسی ازدواج میکنند، بچه دار میشوند، به نظر اکثریت قالب جامعه زندگیی موفق دارند و او هر روز اگر هنوز با دوستان قدیم رابطه ای مانده باشد مورد سوال قرار میگیرد که چرا ازدواج نمیکنی؟ چرا به زندگی پریشانت سرو سامان نمیدی؟ چرا؟ چرا … و چرا!!!! او یا باید نقابش را محکمتر به صورت بگیرد یا اگر دل به دریا بزند و هویت جنسی اش را آشکار سازی کند، در بیشتر مواقع با برخوردهایی مواجه میشود که البته دور از انتظار نیست. اما او بازهم تنهاتر و سرخورده تر از قبل به لاک تنهای اش فرو میرود و خود را انسانی دور از جامعه بدون هیچ دست آوردی میبیند که جامعه در هیچ موردی نمیتواند تاییدش کند.

هموفوبیا فرهنگ میشود! وقتی در محفلی هستی و در مورد همجنسگراها قضاوتهای ناشایست میشود، مریض خطاب میشوند، منحرف جنسی و بی اخلاق دانسته میشوند، مقطوع النسل و بچه باز یا ابنه ای خطاب میشوند و تو دم برنمی آوری تا از خود، هویت جنسی و شخصیت ات دفاع کنی، یا تایید میکنی یا خاموش میشوی تا دیگران به هویتت پی نبرند! و بله هموفوبیا قوی تر از قبل تو را سرکوب میکند و ریشه های خود را به عنوان یک فرهنگ در جامعه بیشتر میدواند! چون تو ما- خاموش بودی!

اما، ما به عنوان ایرانیان همجنسگرا که در نقاط مختلف دنیا زندگی میکنیم، وظیفه داریم تا نهایت تلاش خود را برای زدودن فرهنگ هموفوبیا و تراجنسی هراسی از جامعه ی ایرانیان داخل و خارج از کشور، انجام دهیم. مشخصاً این روزها شاهد تلاشی هایی هستیم مانند نمایش و پخش فیلم سینمایی آینه های روبرو که باید به جسارت کارگردان و تهیه کنندگان آن آفرین گفت ودر نشان دادن دگرجنسگونگان ایرانی به شکل درست اش تلاش زیادی کرده، اما از آنجایی که هر جامعه و اقلیتی باید خود در پیش برد اهدافش بکوشد این خود ما هستیم که وظیفه داریم در رفع زدودن فرهنگ همفوبیا با انجام کارهای هنری و ادبی یا هر فعالیت دیگری که در این جهت کمکی کند، تلاش کنیم.

نگارنده ی این یادداشت کوتاه برای یادآوری آنچه برما میگذرد و توضیح ساده ی هموفوبیای سیال در جامعه برای آن دسته از دگرجنسگرایانی که شاید- خواننده ی این سطور باشند، سعی بر این دارد بگوید شاید تمام تلاشهایی که در یک دهه ی اخیر برای رفع نگاه منفی و قضاوتها و برخوردهای غیرانسانی با اقلیتهای جنسی انجام شده است دست آوردی همچون فیلم سینمایی آیینه های روبرو داشته است یا صحبتهای بی پرده در مورد اقلیتهای جنسی در رسانه های معتبر خارج از کشور، اما باید یادآور شد که این تلاش و مبارزه برای رفع همجنسگرا ستیزی و دگرباش هراسی ، مبارزه ای همیشگی و بی پایان است و هر نسلی از همجنسگراها ملزمند به این که خود را در برابر این موج مجهز کنند، با مطالعه و ارتباط با همجنسگراهایی که میتوانند با درک موقعیتهای مناسب با نوشتن و خلق آثار هنری جامعه را متوجه این موضوع کنند که شاید خود شما فردا فرزندی متعلق به اقلیتهای جنسی داشته باشید و باید بتوانید او و خود را در برابر امواج سهمگین و خطرناک هموفوبیا حفظ کنید.

واراند

روز مبارزه با همجنسگراستیزی ۲۷ اردی بهشت ۱۳۹۳

این نوشتار در شماره ۱۱ مجله الکترونیکی اقلیت منتشر شده است

(30)

Facebook Comments

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *