Home دیگر موضوعات نمايندگان مجلس ايتاليا در راي اعتماد به نخست وزير از پيوندهاي مدنی همجنسگرایان حمايت كردند.

نمايندگان مجلس ايتاليا در راي اعتماد به نخست وزير از پيوندهاي مدنی همجنسگرایان حمايت كردند.

نمايندگان مجلس ايتاليا در راي اعتماد به نخست وزير از پيوندهاي مدنی همجنسگرایان حمايت كردند.
28
0

پارلمان ايتاليا لایحه ای در مورد قانونی کردن حق پیوند مدنی برای زوج های همجنس صادر نمود.

پارلمان ایتالیا اخیرا پیشنهاد هایی برای تصویب قانون پیوند مدنی زوج های همجنس را بررسی نموده بود اما این مورد با مخالفت های شدید کلیسای کاتولیک و درنتیجه قانون گذاران کاتولیک روبرو شده بود. نخست وزیر ماتئو رنزی پس از دیداری با اعضای پارلمان حزب خود موافقت نمود که درمورد تصحیح لایحه اقداماتی انجام دهد وپیشنهادات مربوط به والدین همجنس و فرزند پذیری را حذف کند.

پس از اینکه این لایحه دوباره در فوریه به مجلس سنا ارائه شده بالاخره مجلس عوام با ۳۶۹رای موافق در برابر ۱۹۳رای مخالف به دولت رای  اعتماد دادند و این بدان معنا است که لایحه پیوند مدنی دگرباشان بالاخره به قانون مبدل خواهد شد. قرار است این قانون به زودی به تایید نهایی برسد.

آقای رنزی بعد از شنیدن نتیجه رای گیری گفت: «امروز برای بسیاری روز جشن محسوب می شود.»

هرچند این لایحه برای بسیاری از زوج های همجنس حقوقی را به ارمغان می آورد اما این نسخه تصحیح شده آن عکس العمل های منفی فراوانی را ازسوی گروه های دگرباشان بخصوص درمورد رها کردن حق فرزند پذیری به همراه داشته است.

خانوده های دگرباشان می گویند حذف حقوق فرزندپذیری این قانون را که در حال حاضر بخاطر در برنداشتن مساله ازدواج همجنس گرایان مورد سوال است، تهی تر می سازد.

این لایحه پس از آنکه دادگاه حقوق بشر اروپا شکایاتی از زوج های همجنس درمورد تبعیض و فقدان حقوق مدنی دریافت نمود تهیه و ارائه شد.

هرچند ارائه این لایحه باعث بروز خشم وعکس العمل میان جامعه دگرباش و گروه های لابی کاتولیک قدرتمند ضد همجنسگرایان گردید که این امر در تظاهراتی بزرگ از سوی آنها برضد این لایحه انعکاس پیدا کرد.

اقدامات شرم آور مرتبط با گروه های کاتولیک در این تظاهرات مبنی بر مقایسه کردن همجنس گرایان با نازی ها منجر به این شد که نخست وزیر رمزی به کلیسا هشدار دهد که این مجادله را خاتمه دهد چرا که قانون پیوند مدنی هیچ تاثیری بر ازدواج های مذهبی ندارد.

در میانه بحث در مورد اين لايحه، گروهي از سناتورها براي زوج هاي همجنسگرا كه از جانشين هاي رحمي در خارج كشور استفاده مي كنند، حكم زندان پيشنهاد كردند. جانشینی رحم که بعضی آنها را رحم های اجاره ای نیز می نامند امکانی است که فرد می تواند از رحم شخص سومی برای باروری و پرورش نوزاد از طریق لقاح مصنوعی استفاده کند و پس از تولد٬ نوزاد٬ متعلق به زوج سفارش دهنده است و زنی که فرزند را به دنیا می آورد هیچگونه حق قانونی ای در قبال نوزاد ندارد.

نکاتی درباره لايحه پيوند هاي مدني ایتالیا:

منتقدان می گویند این لایحه به اندازه لایحه های مدنی کشورهای دیگر در اروپا و همچنین ایالات متحده و کانادا پیشرفته نیست.

بندي كه قادر مي كرد همجنسگرايان فرزندان بيولوژيكي  يك شريك را به فرزندخواندگي بگيرند حذف شده است.

هيچ ممنوعيتي در مورد فرزندخواندگي وجود ندارد، اما قاضي هاي خانواده بر اساس موارد ارائه شده تصميم مي گيرند.

نياز زوج هاي همجنس به تعهد به وفاداري كاهش يافت. دليل آن اين بود كه پيوند مدنی همجنسگرایان شباهت کمتری به ازدواج های مذهبی داشته باشد.

زوج هاي همجنس اين حق را بدست آوردند كه نام هاي يكديگر را بگيرند و حقوق بازنشستگي شريك درگذشته ي خود را دريافت كنند. 

حمايت كننده ي اصلي اين لايحه، سناتور حزب دموكرات، مونيكا سيرينا، اين نسخه ي لايحه را «پيروزي توخالي» و تنها «نخستين گام» ناميد.

او با اشاره به حذف فرزندخواندگي هاي همجنسگرایان از لایحه گفت: «تصویب این لایحه اقدامی بسیار مهم است اما به فرزندان بسیاری از دوستانم نیز فکر می کنم.»

رييس گروه كمپين آرسي گي، گابريل پيازوني، گفت: «این همان نيمه ی پر لیوان است.» او گفت: «متن لايحه شامل به رسميت شناختن و حفاظت از بسياري از گي ها و لزبين ها است كه در تمام زندگي شان منتظر آن بوده اند اما اضافه نمود كه حذفيات موجود از اين قانون طعم تلخي بر جای گذاشته است.»

در ميان مخالفان، نانزيو گالانتينو، دبيركل كنفرانس اسقف هاي ايتاليا، لايحه ي پيوندهاي مدني را «شكستي براي همه» خواند. نخست وزير ايتاليا با مخالفت آنجلينو آلفانو، وزير كشور مواجه شد كه به فرزندخواندگي همجنسگرايان به دليل ترس از اينكه مي تواند رحم جايگزين را تشويق كند، اعتراض كرد. او استخدام كردن يك مادر جايگزين را به جنايت جنسي تشبيه كرد.

نخست وزير پيش از انتشار راي اعتماد، از يكي از همكاران حزب خود به نام آلشيا باليني یاد نمود كه در سن ٤١ سالگي به دليل سرطان از دنيا رفت. او پيش از اينكه آقاي رنزي نخست وزير بشود و درحالي كه در دولت فلورانس آقاي رنزي خدمت مي كرد، براي حقوق همجنسگرايان و برعليه همجنسگراستيزي مبارزه مي كرد.

آقاي رنزي گفت: «در اين ساعت هاي بسيار مهم، من انديشه و ياد آليشيا را درقلبم حفظ می کنم و اين براي من كافي است. زيرا قوانين براي مردم ايجاد مي شوند، نه براي ايدئولوژي ها. براي كساني كه عشق مي ورزند، نه براي كساني كه  بيانيه مي دهند. اجازه دهيد صفحه ي مهم ديگري براي ايتاليايي كه ما در نظر داریم بنويسيم.»

مترجم : احسان پارسي

منبع

منبع

 

(28)

Facebook Comments

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *