Home به من بگو بيان احساسات و ديدگاه ها درباره همجنسگراستيزي توسط سازمان ملل در روز بين المللي همجنسگراستيزي

بيان احساسات و ديدگاه ها درباره همجنسگراستيزي توسط سازمان ملل در روز بين المللي همجنسگراستيزي

بيان احساسات و ديدگاه ها درباره همجنسگراستيزي توسط سازمان ملل در روز بين المللي همجنسگراستيزي
71
0

در روز هفده می سال۲۰۱۴، بان کی مون دبير كل سازمان ملل، براي كمك به ساختن جهاني صبور كه در آن مردان و زنان همجنسگرا، دوجنسگرا و دگرجنسگونه بتوانند عاري از تبعيض زندگي كنند، با درخواستی راسخ برای عمل نمودن به شعار « برابری با خواست توشروع می شود» این روز را روز بين المللي مبارزه عليه همجنسگراستيزي و دگرجنس گونه ستيزي نامگذاری نمود.

دبيركل سازمان ملل در پستي در لينكداین در روز بين المللي مبارزه عليه همجنسگراستيزي و دگرجنس شده ستيزي اعلام نمود:

«حقوق بشر به همه تعلق دارد، مهم نيست شما چه كسي هستيد يا چه كسي را دوست داريد. اين پيام توسط ديگر مقام هاي ارشد سازمان ملل تایید و انعکاس یافت. کسانی که نه تنها درخواست تغيير در نگرش های تبعيض آميزدارند بلکه خواستار تغییرقوانین موجود در بسیاری از کشورها هستند تا دگرباشان بتوانند با احترامی که شایسته آنهاست زندگي كنند.»

بان كي مون گفت: «چنين تغييراتي حياتي هستند. او اشاره كرد كه در تمام نقاط جهان، دگرباشان تبعيض را در هرجنبه اي از زندگي روزانه شان  تجربه مي كنند. بسیاری از آنها در کودکی توسط همسالان خود مورد آزار و اذيت قرار مي گيرند، از خانواده طرد شده و یا مجبور به رها كردن مدرسه مي شوند. در بزرگسالی نیز بسياري از برچسب های توهین آمیز، رفتار ناعادلانه و حتي خشونت رنج مي برند.

بسياري از دگرباشان به دلیل  ترس از تعصب يا آزار و اذيت، تمايلي به بحث درباره ي زندگي شخصي شان با همكاران در محل كار يا در محيط ها و نشست هاي اجتماعي ندارند». دبیر کل سازمان ملل در ادامه گفت: «در ٧٦ كشور جهان، داشتن يك شريك همجنس جرمی قابل تعقيب به شمار مي آيد. افراد دستگير مي شوند، به زندان مي افتند، و در برخي موارد اعدام مي شوند، فقط به اين دليل كه در يك رابطه ي عاشقانه هستند. دگرباشان در محل كار، جايي كه بسياري از ما بيشتر ساعت هاي بیداری را سپري مي كنيم با دشمني های عميقا ريشه دار رو در رو مي شوند.»

دبيركل سازمان ملل اعلام كرد: «بابد از خودمان بپرسيم كه  آيا مي خواهيم در دنيايي زندگي كنيم كه عشق مورد تعقیب  قرار مي گيرد يا از آن تجلیل مي شود؟»

وی با اشاره به اینکه كه ميليون ها نفر سراسر جهان اين روز بين المللي را مشاهده مي كنند، گفت كه «دفتر حقوق بشر سازمان ملل يك ويديوي كوتاه را به عنوان بخشي از مبارزه براي آزادي و برابري به نام «نیروی سهیم کردن » منتشر كرده است. اين ويديو بر تاثیری که هرکدام از ما  مي توانيم با به اشتراك گذاشتن داستان هايمان و نشان دادن حمايتمان از همكاران، دوستان و اعضاي خانواده دگرباش مان داشته باشيم تمرکز می کند. من شما را تشويق مي كنم كه اين ويديو را تماشا كنيد و آن در جهان به اشتراك بگذاريد.»

دبيركل سازمان ملل گفت: «تغيير طرز برخورد و گرايش هاي مردم زمان بر است و نياز به تلاش و ثبات قدم دارد. ما همگی می بایست  عليه همجنسگراستيزي صحبت كنيم و ديدگاه ها و احساس هاي خود را بيان نماييم، حتي هنگامي كه تظاهر می شود همجنسگراستيزي يك سرگرمي بدون ضرر يا يك ويژگي فرهنگي قابل قبول است. اما این درست نیست. همجنسگراستيزي نوعي تبعيض است واين مسئولیت همه ي ماست كه با آن مبارزه كنيم و براي جهاني كه كاملا آزاد و برابر است تلاش نماييم. صحبت کردن دراين باره به ما قدرت مي دهد. اینکار همواره ما را قوی کرده است و هنگامي تعداد زیادی از افراد بدان گوش كنند، آنها مي تواند دنيا را تغيير دهد.»

ناوي پيلاي، كميسياریای ارشد سازمان ملل در حقوق بشر قبلا در پنجمين شوراي دگرجنسگونه اروپا درباره ي بالا بردن آگاهي از تبعيض و خشونتي كه دگرباشان با آن مواجه مي شوند، صحبت نموده بود. خانم پيلاي گفت: «به عنوان کمیسریای ارشد سازمان ملل در حقوق بشر، من هميشه عليه خشونت و تبعيض برپايه گرايش جنسي و هويت جنسي سخن گفته ام با این حال هنوز دولتمردانی را می بینم که از خشونت و تبعيض عليه دگرباشان حمايت مي كنند. با اين حال اقدام هاي كمي براي حفاظت از دگرباشان در مقابل چنين خشونت هایی صورت گرفته است.»

این نخستين باراست كه كارشناسان و گزارشگران مستقل حقوق بشر سازمان ملل بيانيه ای مشترك براي چنين روزي اعلام مي كنند. در اين بيانيه با دقت اشاره شده است: «دولت ها بايد محیطی مملو از تحمل و احترام بسازند كه در آن همه ي مردم (که دگرباشان نیز شامل آنها می شوند) بدون ترس از اينكه مورد حمله قرار بگيرند، مجرم شناخته شوند يا مورد ننگ قرار بگيرند بتوانند ايده ها و افكار خود را بيان كنند.»

مايكل سيديبه، مدير اجرايي برنامه مشترك سازمان ملل درباره ي ايدز/اچ آی وی به نقل از نلسون ماندلا رييس جمهور آفريقای جنوبي گفت: «آزاد بودن به اين معنا نيست كه زنجيرهاي كسي را باز كنيم، بلكه بدين معناست كه به شیوه ای زندگي كنيم كه به آزادي هاي ديگران را توسعه دهیم و به آنها احترام بگزاريم.»

رييس برنامه مشترك سازمان ملل درباره ي ايدز/اچ آي وي با درنظر گرفتن اين مساله تاكيد كرد كه مجرم شناختن دگرباشان مي تواند همه ي جامعه را در خطر قرار دهد. این مساله افرادي را كه نياز به پيشگيري و خدمات درماني دارند ازاقداماتی که ممکن است به نجات جانشان منجر شود دور نگه میدارد.

او گفت: «شرم آور است كه در سال ٢٠١٤، زماني كه ما همه وسایل لازم براي دفاع در برابر ايدز را داريم، هنوز در حال مبارزه با تعصب، ننگ، تبعيض و قوانين همجنسگراستيزي در ٧٨ كشور سراسر جهان هستيم.» وی اخطار داد كه ننگ و تبعيض برپايه ي گرايش جنسي و هويت جنسي باعث بروز عفونت هاي جديد اچ آي وي مي شود. او گفت: «ما تنها زماني مي توانيم آزاد باشيم كه به آزادي برادران و خواهران دگرباش مان احترام بگذاريم. بياييد باهم درباره ي جاده اي به سوي آزادي گفتگو كنيم.»

هان كلارك، مدير برنامه توسعه سازمان ملل در انعكاس به اين نگراني ها گفت: «سال گذشته قوانين مضر ضد دگرباشان تحت پوشش حمايت از كودكان و خانواده ها تصويب شده اند.» او گفت: «قوانين كيفري مانند اينها پتانسيل آن را دارند كه به همجنسگراستيزي و دگرجنس شده ستيزي دامن زنند و بر زندگي مردم تاثیری مضر برجای بگذارند. چنين قوانيني دگرباشان را قرباني مي كند و آنها را از چالش هاي واقعي اجتماعي و پيشرفت كه كشورها با آن مواجه هستند، منحرف مي كند.»

وی تاكيد كرد قوانين ضد دگرباشان  براین فرض نادرست که همجنسگرايي بافت اجتماعي كشور را با خطر مواجه مي كند پايه گزاري شده است.

خانم كلارك گفت: «اما شواهد اين را نشان نمي دهد. در كشورهايي كه رفتار جنسي همجنس گرایانه جرم زدايي شده است، هيچ تهديدي نه بر نهاد ازدواج و نه بر رفاه كودكان مشاهده نشده است درصورتی که جرم زدايي گامی كليدي براي تامين فرصت براي دگرباشان جنسي که درطول تاریخ همواره مورد مخالفت قرار گرفتن است تا بتوانند شکوفا شوند و بعنوان اعضای مورد احترام جامعه در آن مشارکت نمایند.»

مترجم : احسان پارسي

تصویر ساز: ماخ

منبع

(71)

Facebook Comments

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *