Home تازه ها شرایط دگرجنسگونگان زندانی در اوین

شرایط دگرجنسگونگان زندانی در اوین

شرایط دگرجنسگونگان زندانی در اوین
271
0

به گزارش تارنمای حقوق بشر در ایران٬ زندانیان دگرجنسگونه در شرایطی غیرانسانی گا‌ها برای گذران حبس‌های چندین ساله، بدون تلفن، هواخوری و حتی فروشگاه در وضعیتی شبیه سلول های انفرادی در «فاز یک» طبقه چهارم بند ۲۴۰ زندان اوین نگهداری می‌شوند.

این تارنما به نقل از فعالان حقوق بشر که نام آنها منتشر نشده است گزارش داده است که اگر چه بعضا در خبرهای خبرگزاری‌های داخلی ایران گزارش‌هایی در مورد مشکلات شهروندان دگرجنسگونه منتشر می‌شود و سازمان‌های همچون «سازمان بهزیستی»، «انجمن حمایت از بیماران اختلال هویت جنسی ایران» و «محتا – مرکز حمایت از تراجنسی‌های ایرانی» برای حمایت از آن‌ها فعالیت می‌کنند، اما روند دستگیری و نگهداری آنان در شرایطی غیر انسانی در بند ۲۴۰ زندان اوین هم‌چنان ادامه دارد.

طبقه چهارم بند ۲۴۰ زندان اوین متعلق به سازمان زندان‌ها و شبیه یک «N» است. این طبقه از سه «فاز» تشکیل شده و زندانیان دگرجنسگونه که دستگیر می‌شوند به فاز یک این طبقه منتقل می‌شوند.

یک شاهد عینی که نام او نیز منتشر نشده است در این‌باره به این سازمان گفته است: «این زندانیان نه هواخوری دارند و نه تلفن، فروشگاه نیز ندارند فقط باید غذای نامرغوب زندان را بخورند. «عاطفه»، اسم زنانه یکی از این زندانی‌ها بود که مدت ۵ سال در این بخش نگهداری می‌شد. زندانی دیگری با اسم زنانه «گندم» و اسم اصلی «محمد حسین سلطانی» نیز همراه این زندانیان بود. شرایط این بخش چیزی شبیه سلول‌های انفرادی است.»

شاهد دیگری در رابطه با مشاهدات خود از این بند گفته است: «این زندانیان در محاکم قضایی و رفتار مسئولان زندان شاهد رفتارهای توهین آمیز هستند، بعضی از آنان به حبس‌های چندین ساله محکوم و در چنین شرایط غیرانسانی با روحیات بسیار لطیف نگهداری می‌شوند. حدودا ۱۰ الی ۱۲ نفر نفر میانگین جمعیت این بخش است و در فصل‌های مختلف کم و زیاد می‌شوند.»

این منبع در ادامه سخنان خود افزود «آنان را مانند کسانی که بیماری مسری دارند قرنطینه کرده‌اند، حتی عمده زندانیان چیزی در مورد آنان نمی‌دانند. ترنس ها در شرایطی مجبورند محیط انفرادی و بسته را تحمل کنند که در حقوق انسانی با سایر زندانیان که شرایط بسیار بهتری دارند برابرند.»

اگر چه با فتوایی که آیت‌الله خمینی صادر کرده بود، هویت افراد دگرجنسگونه در ایران هرچند با محدودیت‌های بسیار، به رسمیت شناخته می‌شود. اما مقامات ایران هنوز هویت دگرجنسگونگان را به عنوان یکی از زیرشاخه‌های «اختلال جنسیتی» شناسایی و دسته‌بندی می‌کنند. بر خلاف تصور خیلی از رسانه های غربی که ایران را بهشت دگرجنسگونگان خطاب می کنند و فتوای آیت الله خمینی را دال بر رعایت حقوق آنها می دانند اما افراد دگرجنسگونه با مشکلات زیاد خانوادگی و اجتماعی رو به رو هستند.

آرشام پارسی٬ مدیر سازمان دگرباشان ایرانی در مورد این فتوا می گوید: «فتوای آیت الله خمینی به معنای پذیرش حقوق آنها به عنوان افرادی خارج از نرم های کلیشه ای در ایران نیست بلکه ایشان معتقد بودند که تنها دو نرم جنسیتی وجود دارد: مرد و زن. اگر فردی هر چیزی خارج از این نرم ها خود را قرار می هد بیمار است و باید خود را درمان کند و راه حل آن تغییر جنسیت است.»

مهدی صابری، رئیس هیأت‌مدیره انجمن حمایت از «بیماران اختلال هویت جنسی» بار‌ها تاکید کرده که «چرا پلیس به محض برخورد با این افراد در خیابان، آن‌ها را بازداشت می‌کند و تا زمانی که آن‌ها بتوانند از طریق مجاری قانونی و پزشکی قانونی، بیماریشان را ثابت کنند در بازداشت می‌مانند؟»

شایان ذکر است، در خرداد‌ ماه سال گذشته رسانه‌های ایران خبری مبنی بر تدوین لایحه‌ای برای حمایت بهتر از افراد دگرجنسگونه در ایران هم‌زمان در مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ایران و وزارت تعاون و رفاه اجتماعی، گزارش کردند و جمعیت این شهروندان ۱۵۰ هزار نفر اعلام شد. اما سرنوشت این لایحه نیز تاکنون بلاتکلیف ماند هر چند که در آمار اعلام شده و نحوه ی کسب آن نیز شبهاتی وجود دارد.

آقای احمد شهید، گزارشگر ویژهٔ سازمان ملل برای امور حقوق بشر ایران در چندین گزارش خود به وضعیت نابسامان دگرجنسگونگان در ایران پرداخته و تاکید کرده است که دگرجنسگونگان در ایران با انواع تبعیض‌های مضاعف در حوزهٔ بهداشت، شغل و خانواده مواجه‌اند.

در این گزارشات از مقامات پزشکی ایران انتقاد شده که افراد را مجبور به انجام عمل تغییر جنسیت می‌کنند و تاکید شده که این عمل‌های جراحی مطابق «هنجارهای پزشکی و حرفه‌ای» صورت نمی‌گیرد و در بسیاری موارد با شیوه‌های استاندارد فاصله دارد.

لازم به توضیح است دگرجنسگونگان یا ترنس‌جندرها افرادی هستند که هویت جنسی شان یعنی شناخت و تعریف شان از جنسیتشان با جنسیت بیولوژیکی آنها مطابق نیست و به اصطلاح در بدنی اشتباه متولد شده اند و تغییر جنسیت ابزاری است که این مورد را حل کنند اما همه ی دگرجنسگونگان مایل نیستند که تغییر جنیست دهند و برای این کار دلایلی متفاوتی دارند.

منبع

 

(271)

Facebook Comments

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *