Home تازه ها قانون برابری ازدواج به کلمبیا می آید

قانون برابری ازدواج به کلمبیا می آید

قانون برابری ازدواج به کلمبیا می آید
32
0

رسانه اسپانيايي زبان دگرباشان كلمبيا، اگوسیتی گزارش داد: “دادگاه قانون اساسي كلمبيا امروز در رأی گیری برای قانونی شدن برابری ازدواج، با شِش رأی موافق در برابر سه رأی مخالف،  به آن رأی مثبت  داد.اين قانون به سرعت اجرایی شد و اكنون زوج هاي همجنس مي توانند در سراسر اين كشورِ آمريكاي جنوبي ازدواج كنند.”

البته چنین تصمیمی کاملا غیر منتظره نیست، چرا که  اين دادگاه مدت ها درحال رسيدگي به پرونده اي ثبت شده است كه در آن چهار زوج همجنس درخواست کرده بودند كه دولت بايد حقوق ازدواج برابر را براي زوج هاي همجنس فراهم كند.

درسال ۲۰۱۱ دادگاه قانون اساسي به كنگره ي ملي دستور داد كه تا ٢٠ ژوئن ٢٠١٣، قانوني براي ايجاد برابري ازدواج بنويسد.قانون گزاران نتوانستند در مهلت  تعیین شده اقدام مورد نظر را انجام دهند. این بدان معنا است که  زوج هاي همجنس در كلمبيا از سال ٢٠١٣، لفظا می توانستند روابطشان را قانوني بشمارند. آنها براي انجام اين كار نیازمند قاضی و یا دفتر اسناد رسمی بودند تا تعهدات خود را بطور رسمي وبا تشريفات قانونی تکمیل نمایند اما ازآنجا كه هيچ خط مشي رسمي براي قانوني شمردن اين پيوند وجود نداشت، قاضي ها و دفترداران بسياري از زوج هاي همجنس را رد می کردند. اما چهارنفر از اين زوج هاي همجنس طرح دعوي را  برای دادگاه تنظيم نمودند كه امروز تصميم به تاييد آن گرفته شد.اين قانون تعيين مي كند كه هيچ قاضي و دفترداري نمي تواند از نظر قانوني ازدواج زوج هاي همجنس را رد كند .

اکنون کلمبیا چهارمین کشوری است که در آمریکای لاتین برابري ازدواج را به طور کامل پذيرفته. زوج هاي همجنس قادر بودند از سال ٢٠١٠ در آرژانتين و از سال ٢٠١٣ در برزيل و اروگوئه ازدواج كنند.چندين ايالت مكزيك نيز برابري ازدواج را پذيرفته بودند و مكزيكو سيتي در سال ٢٠١٠، نخستين ايالت مكزيك در پذيرش اين مساله بود. پس از آن دادگاه عالي اين كشور رای به رسميت شناختن ازدواج برابر را در سراسر كشور داد.

لحظاتی پس از اینکه حکم دادگاه در رسانه ها بیان شد  فعالان برابری ازدواج خارج از ساختمان کاخ عدالت  در بوگوتا که دادگاه در آن برگزار می شد جمع شدند. آنها در حالیکه پرچم های رنگین کمانی در دست گرفته بودند و نمادهای برابری حمل می نمودند شعار می دادند: مالیات برابر، حقوق برابر.

كميته حقوق بشر  این حکم را با بيانيه اي از جان فريبرگ مدير اجرايي  کمیته حقوق بشر جشن گرفت  :

   “حكم امروز دادگاه قانون اساسي كلمبيا لحظه ای مهم برای جمعیت دگرباش کلمبیا رقم زد  و ما به بسياري از مدافعين  حقوق دگرباشان كه با یاری آنها توانستیم امروز را ببینیم، تبريك مي گويم. حكم امروز در ادامه ي پيروزي هاي مدافعين دگرباشان در ماه مي امسال در ايرلند و ماه ژوئن در آمريكا، نشان داد كه جنبش جهاني براي ازدواج برابر درحال رشد است، و ما اميدواريم كه كشورهاي ديگر نيز حقوق ازدواج برابر را براي زوج هاي همجنس فراهم كنند تا در سال پيش رو آنها بتوانند با شخصي كه به او عشق مي ورزند  ازدواج كنند.”

مترجم : احسان پارسي

منبع

(32)

Facebook Comments

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *