Home ادب و هنر مستند ما اینجا بودیم

مستند ما اینجا بودیم

41
0

We Were Here

کارگردان: دیوید وایزمن

ژانر: مستند

محصول: ۲۰۱۱

ویروس ایدز  بین سالهای ۱۹۷۶ و ۱۹۷۹ به سانفرانسیسکو رسیده بود و احتمالا در آن زمان ده درصد مردان همجنس گرا به این ویروس آلوده شده بودند. در ژوئن سال ۱۹۸۱ وقتی تازه دریافتیم بیماری  خاصی در جریان است بیست درصد مردان آلوده شده بودند و بالاخره وقتی توانستیم آزمایشی برای تشخیص این بیماری ایجاد کنیم ، نزدیک به ۵۰ درصد مردان همجنس گرای سانفرانسیسکو آلوده شده بودند.” پاول بونبرگ. فعال بیماری ایدز.

این روزها مستند خوب کم پیدا می شود. چه برسدبه مستندی که بتواند شما را در جای خوب میخکوب کند. فیلمی که همچون یک بازی ویدیویی شما را به میدان جنگی ببرد و  نشان دهد انسان ها در این نبرد طولانی و نفس گیر چه از دست دادند و چه بدست آوردند و فیلم” ما اینجا بودیم” یکی از همان فیلمهاست.

” ما اینجا بودیم”  ظهورآنچه در دهه هشتاد ” طاعون همجنس گرایان” نامیده می شد را بررسی می کند. فیلم مشکلات و مسایل شخصی و اجتماعی را که اپیدمی ایدز ایجاد کرده بود را به همراه تغییرات و واکنش های سیاسی و اجتماعی که درجامعه پراکنده بود را به تصویر می کشد. داستان نسلی که با ظهور این بیماری رنج کشید و در عین حال بدنبال پاسخ و چاره ای نیز بود.

در طول فیلم با دیدن مصاحبه هایی با افراد مختلف با جامعه همجنس گرایان سانفرانسیسکو پیش از ظهور ایدز آشنا می شویم . فیلم نشان می دهد چگونه در ابتدا اکثریت نسبت به ظهور پدیده ایدز بی تفاوت بودند و آنگاه که عمق فاجعه را دریافتند دیگر خیلی دیر شده بود.

شاید بتوان فیلم را از جهاتی با داستان طاعون آلبرکامو مقایسه کرد. روایت بیماری ای که چون هیولایی وحشی می آید و با داس مرگ آور خود انسان ها را دسته دسته درو می کند و همین مواجهه با مرگ و دشواریهای آن انسان های مانده را به درک جدیدی از زندگی رهنمون می کند.

در فیلم می بینیم چطور ظهور اپیدمی ایدز جامعه نسبتا از هم گسیخته همجنسگرایان سانفرانسیسکو را متحد می کند . در بخشی از فیلم اشاره می شود که همجنس گرایان زن سانفرانسیسکو به یاری مردان همجنس گرا می شتابند و خون اهدا می کنند و اینجا واژه های خواهر و برادر به ناگاه مفهوم تازه ای پیدا می کنند.

فیلم از تلاشهای دسته های مختلفی از مردم سخن می گوید، آن هم با چیزی که هیچ اطلاعی از آن ندارند. داروهای مرگبار و تجربه های دردناک آزمایش داروها توسط افراد مختلف برای پیدا کردن واکسن بیماری همه به نحوبسیار تاثیرگذاری به تصویر کشیده می شوند و درمیانه این نبرد بسیاری جان می بازند و این روایت آنها است که مانده اند.

مستند ” ما اینجا بودیم” از آن جهت جالب است که تاثیرات اجتماعی یک طاعون مرگبار را به خوبی نشان میدهد. از ترس و ناآکاهی اولیه تا تلاش های بد فرجام و نافرجام مردمی که نمیخواستند تسلیم شوند. آنها نبرد خونباری را پشت سر گذاشته اند که البته شاید هنوز هم ادامه دارد (هرچند نه به آن شدت) هیچکدام از آنها دیگر آن انسان های گذشته نیستند اما همه گی با افتخار از اتحاد و برادری  ای که در این مبارزه بدست آوردند سخن می گویند و کارگردان نیز توانسته این مساله را به زیبایی به تصویر بکشد.

” ما اینجا بودیم” مستندی جذاب و تکان دهنده از نبردی بی امان برای تسلیم نشدن و زنده ماندن است. نبردی که انسان های درگیرش را به شدت به هم نزدیک میکند. مستندی در باره نشکستن.

رضا احمدزاده

(41)

Facebook Comments

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *